Bratislava: 02-5262 2611

Vysokoškolské štúdium v zahraničí holandsko
university of groningen - referencie

University of Groningen - Logo University of Groningen
Zuzana
Študijný odbor:
International Business
Ako hodnotíte univerzitu, ktorú navštevujete? Ak to máte možnosť porovnať, ako ju hodnotíte v porovnaní so školstvom na Slovensku?
University of Groningen má veľmi dobrú úroveň, čomu nasvedčuje aj jej pozícia v rebríčku svetových univerzít, či iné hodnotenia. Škola je pomerne akademicky založená a zameriava sa na výskum a získavanie nových informácii v každom obore. Na univerzite je asi tretina medzinárodných študentov a veľmi príjemná atmosféra, je to vynikajúca možnosť spoznať nových kamarátov z celého sveta, no takisto nadviazať kontakty v študijnom odbore. Najväčší rozdiel so SR vidím v čase potrebnom na štúdium, ktorý je tu vyšší, ako aj v celkovom sytému štúdia. Väčší dôraz na individuálny rozvoj a samostatnosť.
Ako zvládate štúdium?
Nebudem klamať, štúdium je pomerne náročné. Samozrejme, záleží od človeka a odboru, ale celkovo treba venovať štúdiu veľa času a venovať sa tomu systematicky. Pravidelné úlohy,eseje a čítania sú tu samozrejmosť, nejde len o drtenie na konci semestra pár dní pred skúškou. Na začiatku to bola pre mňa veľká výzva, keďže som doteraz nikdy neštudovala v cudzom jazyku. No relatívne rýchlo som si zvykla, či už na angličtinu, alebo na nové témy, o ktorých som predtým veľa nevedela. Teraz patrím medzi priemerných študentov, štúdium mi už ide lepšie ako na začiatku. Všetky kredity sú zatiaľ nazbierané:)
Ako hodnotíte prístup učiteľov ku študentom?
Prístup učiteľov je veľmi profesionálny, no zároveň sú milí a ochotní pomôcť. Vždy sú zastihnuteľní prostredníctvom mailu alebo konzultačných hodín,alebo jednoducho na konci prednášok/seminárov. S ochotou odpovedia na otázky ohľadom učiva, škúšok alebo úloh. Pokiaľ je niečo z učiva nejasné, ochotne to vysvetlia znova, je tu neustála možnosť klásť otázky, či už na prednáške alebo na seminároch.
Ste spokojný/á s vybavením školy? Ako hodnotíte dostupnosť a kvalitu študijných materiálov?
Vybavenie je tu na veľmi vysokej úrovni. Budovy a učebne sú moderné, je tu množstvo možností na štúdium ale takisto na relax. Wifi, tlačiarne, počítače, no takisto občerstvenie sú dostupné všade. Všetky tieto veci robia štúdium príjemným a pohodlným, všetko je na dosah. Takisto je tu modrná knižnica, ktorá je obľúbeným miestom pre všetkých študentov. Väčšinu mojich kamarátov som spoznala práve tam :) Materiály sú ľahko dostupné,je tu množstvo možností na zakúpenie kníh a poznámok, množstvo článkov a kníh ponúka knižnica, takisto sú materály ľahko dostupné aj v elektronickej forme.
Ako hodnotíte študentský život? (študentská únia, rôzne kluby, podujatia organizované školou, mesto)
Študentský život je rozhodne jedna z najlepších vecí spojených so štúdiom v Groningene. Groningen je útulné mestečko, no keďže je tu obrovské množstvo študentov, tak je tu pestrý sociálny život. V celom meste sa človek cíti ako na jednom veľkom kampuse :) Je tu množstvo barov a klubov všetkých žánrov. Takisto je tu veľa možností priamo na škole, je tu veľa študentských organizácii,asociácii, klubov, ktoré majú rôzne aktivity, či už spojené so štúdiom alebo so sociálnym životom.Takisto je tu skvelé športové centrum so širokou ponukou aktivít. Myslím, každý si tu príde na svoje.
Ako sa Vám páči ubytovanie?
S ubytovaním som spokojná. Bývam na internáte, čo odporúčam každému prvákovi, keďže je to výborná možnosť socializovať sa a spoznať nových kamarátov hneď na začiatku. Internáty sú dobre vybavené, čo je veľká výhoda je vlastná izba, kde máte svoje súkromie na oddych a štúdium. V meste sa dá nájsť veľa izieb v byte/dome zdieľanom s inými študentami, prípadne individuálne štúdiá. Možností je veľa.
Našli ste si prácu? Ak áno, je náročné skĺbiť štúdium s prácou?
Ja osobne nepracujem. V meste je veľa študentov, takže dopyt o brigádu je veľký. Pre väčšinu brigád je takisto potrebná holandčina, aspoň základy. Záleží to od povahy, ale študovať naplno a takisto pracovať je relatívne náročné, no nie je to samozrejme nemožné. Môj plán je začať pracovať neskôr, keď sa naučím trochu holandsky.
Považujete svoje rozhodnutie študovať v zahraničí za správne?
Štúdium v zahraničí je určite jedno z najlepších rozhodnutí, ktoré som spravila. Je to úžasná skúsenosť a určite by som to odporúčila každému, kto tú možnosť má. Samozrejme strach z neznámeho či smútok za domovom je toho súčasť, no stojí to za to :)
Ako ste boli spokojný/á s poradenstvom a pomocou InterStudy pri vybavovaní štúdia?
InterStudy mi pomohlo s vybavovaním štúdia od začiatku až dokonca a uľahčilo mi celý proces, som s touto firmou veľmi spokojná. Príhlášky a veci okolo toho vedia byť stresujúce, najmä keď sa jedná o zahraničie, preto je super mať niekoho, na koho sa dá s tým obrátiť.
Doporučili by ste InterStudy Vašim priateľom či známym?
InterStudy by som rozhodne odporúčila každému, kto má záujem o štúdium v zahraničí.
University of Groningen - 2347720 - 1 University of Groningen - 2347720 - 2 University of Groningen - 2347720 - 3
Ondrej
Študijný odbor:
Pre-mc. Marketing
Ako hodnotíte univerzitu, ktorú navštevujete? Ak to máte možnosť porovnať, ako ju hodnotíte v porovnaní so školstvom na Slovensku?
Pozitivne hodnotenie, teoria sa prelina so skupinovymi projektami ktorych nie je malo. Prakticke vyuzitie teorie na kazdom rohu. Okrem toho mnozstvo mimoskolskych aktivit a organizacii do ktorych sa da pridat.
Ako zvládate štúdium?
Zo zaciatku to bolo narocne, hlavne s predmetmi ako matika a statistika, no klucom bolo ucit sa priebezne. Pri statistike a matike som cely blok presedel 5 hodin denne a skusky dopadi nad ocakavania. Ostatne predmety su fajn, tym ze chodim na kazdu prednasku tak self-study je ovela jednoduchsie. Prave mam skuskove, tak sedim doma a opakujem vsetko... Tyzden pred skuskou je dostatocny cas na prejdenie si vsetkeho bez zbytocnych stresov, a teda je dost casu pocas semestra aj na zabavu.
Ako hodnotíte prístup učiteľov ku študentom?
To zalezi na profesorovi, mal som teraz uplne nenapomocnu profesorku no vacsinou mame takych ktori su vynikajuci a takmer vzdy si najdu cas aj na osobne stretnutie. Pocas prednasok radi odpovedaju na otazky, dokonca sa zdrzia aj po prednaske a vyriesia vsetky problemy, niekedy aj pol hodinku.... Ak je nieco urgentne, da sa riesit aj mailom alebo cez asistentov ktori su dostupni takmer 24/7.
Ste spokojný/á s vybavením školy? Ako hodnotíte dostupnosť a kvalitu študijných materiálov?
Vybavenie je dostatocne, avsak vacsinou je problem najst si miesto na sedenie ak sa chcete ucit v budove skoly. V prednaskovych miestnostiach nie su takmer ziadne zastrcky, takze ak mate slabsiu bateriu v Pc, tak sa budete naozaj musiet sustredit na prednasku miesto na facebook :) Internet je rychly a pokrytie je 100%, kniznica je pekna a velka. Mozno trochu chyba 24/7 pristup do budovy skoly tak ako to bolo v Dansku, ale da sa to vydrzat.
Ako hodnotíte študentský život? (študentská únia, rôzne kluby, podujatia organizované školou, mesto)
Mesto poostava z 25% studentov, vsade to tu zije. Klubov je tu milion-pat a takmer kazdy den sa organizuje nejaka akcia. Kazdy vecer je mesto plne ludi, kluby ponukaju rozne studentske zlavy a akcie. Co sa tyka organizacii, je tu AIESEC, FEB a mnoho dalsich ktore ponukaju profesionalny rast, networking a tiez zabavu.
Ako sa Vám páči ubytovanie?
Ubytovanie bol trochu problem, kedze som si to zhanal na oslednu chvilku. Byvam na privatnom dome, je to super len to mam 9km na bicykli do mesta. Avsak daju sa teraz zohnat bity/izby priamo v centre za porovnatelnu cenu. Co urcite neodporucam je ubytovanie cez SSH ktore ponuka skola. Podmienky katastrofalne, kazdy kto tam byva sa len stazuje no a najom je nehorazne vysoky. A najhorsie je to, ze sa odtial neda dostat az kym neskonci kontrakt. Cize najlepsie riesenie je hladat cez Fb skupiny. Ubytovacie agentury su tiez uzernictvo, najlepsie je to naozaj na Fb.
Našli ste si prácu? Ak áno, je náročné skĺbiť štúdium s prácou?
Prácu som si našiel, roznášam jedlo na bicykli. Záleží od práce, rozvrh sa dá nastaviť na týždennej báze čiže tam problém nie je. No a škola/robota tiež nie je žiaden problém.
Považujete svoje rozhodnutie študovať v zahraničí za správne?
Toto je už moja 4. skúsenosť a naozaj to neľutujem. Môžem to len odporučiť.
Ako ste boli spokojný/á s poradenstvom a pomocou InterStudy pri vybavovaní štúdia?
Rýchle a bezproblémové jednanie, ušetrilo mi to kopu stresu a vyhľadávania informácii za veľmi priateľnú cenu.
Doporučili by ste InterStudy Vašim priateľom či známym?
Áno, už sa aj stalo :)
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
Akcie, podujatia a novinky do vášho mailboxu
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612

info@interstudy.sk