Bratislava: 02-5262 2611

Vysokoškolské štúdium v zahraničí fínsko
häme university of applied sciences

Häme University of Applied Sciences - Logo Häme University of Applied Sciences

Fínsko je bezpečná krajina, v ktorej všetko funguje, a do prírody nikdy nie je ďaleko. Pre Fínov je vzdelanie dôležitou hodnotou, preto svojmu školstvu venujú mimoriadnu pozornosť. Dôraz kladú na kvalitu, akademickú slobodu, rovnoprávnosť a medzinárodné prepojenie. Angličtina je vo Fínsku tretím “neoficiálnym” jazykom.

Häme University of Applied Sciences (HAMK) je multidisciplinárna vysoká škola, ktorá sa nachádza v centre najhustejšie obývanej časti južného Fínska, kde žije polovica obyvateľstva krajiny.

HAMK má 7 kampusov, na ktorých študuje 8 000 študentov a pôsobí viac ako 600 učiteľov a iných zamestnancov. Vyučuje 44 študijných odborov, z toho 12 bakalárskych a 2 magisterské programy v angličtine.

Medzinárodná dimenzia je prirodzenou súčasťou každodenného života inštitúcie. Zahraniční študenti sem prichádzajú zo 70 krajín, aby sa mohli vzdelávať v jednom z najkvalitnejších školských systémov na svete.

Pri výučbe sa vo veľkej miere využívajú rôzne online nástroje. V oblasti uplatnenia absolventov na trhu práce je HAMK medzi najúspešnejšími fínskymi inštitúciami. Čiastočne je to i vďaka silnému prepojeniu s firmami a priemyslom. Študenti sa vzdelávajú v autentickom prostredí a pracujú na projektoch, z ktorých profitujú samotní študenti, ako aj podniky. Univerzita vykonáva aplikovaný výskum a rozvojové projekty orientované na zákazníka. Jej 4 výskumné jednotky podporujú organizácie a priemysel v regióne.

Kvalita fínskych vysokých škôl je priebežne monitorovaná Fínskym centrom pre hodnotenie vzdelávania. HAMK bola prvou vysokou školou v krajine, ktorá získala najvyššie hodnotenie pre svoj systém kvality.

HAMK má približne 100 partnerských univerzít v Európe a okolo 20 v Ázii, Severnej a Južnej Amerike, Rusku a Afrike.
Študenti vybraných odborov majú možnosť študovať tzv. "double degree", čo znamená, že časť štúdia absolvujú na partnerskej univerzite a po skončení štúdia získajú titul z dvoch inštitúcií.

KAMPUSY, NA KTORÝCH SA VYUČUJÚ PROGRAMY V ANGLIČTINE

Valkeakoski

Mesto s 21 000 obyvateľmi na juhu Fínska, ktoré ponúka širokú škálu služieb a voľnočasových aktivít. Na svoju veľkosť je to prekvapujúco rôznorodé mesto. Rôzne športové príležitosti, etnické reštaurácie, kiná, divadlo, zábava a krásna príroda spríjemňujú študentský život. Čo nenájdete vo Valkeakoski, máte na dosah v neďalekých väčších mestách. Tampere je vzdialené iba 30 minút cesty, do Hämeenlinna je to približne rovnako ďaleko. Vďaka dobre vybudovanej infraštruktúre sa môžete v rámci regiónu všade dostať autobusom. Najbližšia železničná stanica je v Toijale, 21 km od Valkeakoski.

V centre Valkeakoski je veľké nákupné centrum a veľa iných prevádzok – kaviarne, reštaurácie, knižnica, banky, plaváreň a klzisko.

Ak chcete vyhľadať najlepšie nákupné centrum Fínska, nemusíte cestovať ďaleko: Ideapark v meste Lempäälä, je jedno z najväčších shopping malls v krajine, je vzdialené iba 15 minút cesty z Valkeakoski. Ponúka viac ako 200 obchodov, kaviarní a reštaurácií pod jednou strechou.

Riihimäki

Mesto s bezmála 30 000 obyvateľmi ležiace pri dôležitom dopravnom uzle spájajúcom hlavné diaľnice a železničné trate na juhu Fínska sa nachádza 70 km od Helsinki a tamojšieho letiska, kam sa dostanete za 45 minút.

História mesta Riihimäki je úzko spätá s históriou fínskych železníc. Trať medzi Helsinki a Hämeelinnou, ktorá prechádza cez Riihimäki, bola dokončená v roku 1862. Železnica medzi Riihimäki a Petrohradom bola otvorená v roku 1870, čomu mesto tiež vďačí za svoj rozmach.  

Riihimäki je známe aj svojou tradíciou výroby skla. Remeselníci v tejto tradícii pokračujú dodnes a tunajšie Fínske múzeum skla zachytáva históriu výroby skla a sklárskeho umenia a dizajnu vo Fínsku.

V modernej dobe sa Riihimäki vyprofilovalo ako centrum pre moderné environmentálne technológie. Sektor pokročilých informačných a komunikačných technológií taktiež patrí medzi najväčších zamestnávateľov v meste spolu s kovoobrábačským a strojárskym priemyslom. Významný je aj potravinársky a drevársky priemysel.

Hämeenlinna University Centre

Hämeenlinna bolo založené v roku 1639 a je najstarším mestom Fínska. Už 100 rokov pred svojím založením však bolo významným obchodným centrom. Hrad, ktorý sa začal stavať v 13. storočí, sa stal symbolom mesta a historickou pamiatkou. Centrum mesta taktiež dýcha históriou: zdobí ho kostol z 18. storočia a stavby z rôznych epoch 19. a 20. storočia.

Hämeenlinna má 68 000 obyvateľov a rozprestiera sa na ploche 1 819 km², z čoho 247 km² pokrývajú jazerá.

Hämeenlinna sa pýši dlhou históriou ako centrum vzdelávania a v súčasnosti je administratívnym centrom južného Fínska. Jej ekonomika sa zakladá predovšetkým na službách s výrazným podielom verejných služieb. Mesto má aj strojársky, textilný a tlačiarenský priemysel. Veľa ľudí dochádza za prácou aj do mesta Helsinki.

Počas roka sa tu organizujú početné podujatia – detský festival a koncerty na hrade, jazzový festival LinnaJazz, Národný veľtrh starožitností a rodinný festival, ktorý sa usporadúva každoročne v auguste. Mesto tiež ponúka niekoľko múzeí, športových zariadení, fitnes klubov, rozsiahle cyklistické trasy a turistické cesty.

Život mesta sa sústreďuje okolo Tržného námestia, ktoré sa nachádza v centre mesta. Železničná stanica je odtiaľ vzdialená 1 km a študentské internáty 2 až 5 kilometrov.

V Hämeenlinna sídli moderné a rozsiahle univerzitné centrum HAMK. V samostatnom komplexe 3 km od centra mesta majú študenti k dispozícii najmodernejšie zariadenia. V areáli univerzitného centra sa nachádza aj technologické centrum Innopark a niektoré ďalšie firmy. Ústredná knižnica je svojimi službami k dispozícii všetkým študentom HAMK.

Forssa

Mesto sa nachádza na juhozápade Fínska v centre pomyselného trojuholníka tvoreného troma najväčšími mestami Fínska - Helsinky, Tampare a Turku. Založené bolo v roku 1847 a počas industrializácie v ňom prevládala textilná výroba. Dnes je Forssa spájaná najmä s potravinárskym priemyslom.

Forssa je atraktívne mesto s množstvom parkov, za čo získalo aj rôzne ocenenia. Mesto je bohaté na kultúrne a prírodné pamiatky, ktoré hrajú silnú rolu aj v ekonomickom rozvoji a smerovaní mesta. Tiež sa tu počas roka pravidelne koná niekoľko festivalov. 

Pre nadšencov športu ponúka mesto množstvo rozličných aktivít. Na fanúšikov športov ako sú hokej, atletika, baseball alebo futbal čakajú v meste rôzne športové zariadenia. Milovníci prírody zas majú k dispozícii turistické trasy, ktoré v zime slúžia aj ako bežkárske trate.

Evo

Tento kampus ponúka ideálne podmienky na štúdium odboru Forest Management, ktorý sa tu vyučuje. Nachádza sa v strede lesa v dedinke Iso-Evo, ktorá patrí pod mesto Hämeenlinna. Kampus je od mesta vzdialený približne 40 minút autom, preto je najvhodnejší pre všetkých milovníkov prírody, rybárčenia a prechádzok. Kampus má taktiež dlhoročnú tradíciu – bol založený v roku 1862 ako prvá škola zameraná na lesníctvo v celom Fínsku.

Lepaa

Lepaa sa nachádza v meste Hattula pri jazere Vanajavesi, 17 km od Hämeenlinny a 120 km od Helsínk. Väčšinu služieb a voľnočasových aktivít nájdete buď v meste Hämeenlinna, alebo v meste Parola (7 km od Lepaa). Lepaa je najstarší a najprestížnejší inštitút, kde môžete študovať záhradníctvo vo Fínsku. V areáli študuje približne 400 študentov a počet zamestnancov je 37.

​​

ŠTUDIJNÉ ODBORY

Bakalárske štúdium 
International Business – 3,5 roka, kampus Valkeakoski alebo online*
Electrical and Automation Engineering – 4 roky, kampus Valkeakoski
Mechanical Engineering and Production Technology – 4 roky, Riihimäki
Construction Engineering – 4 roky, Hämeenlinna University Centre
Computer Applications - 3,5 roka, Hämeenlinna University Centre
Climate Smart Agriculture - 4 roky, Mustiala
Smart and Sustainable Design – 4 roky, Hämeenlinna University Centre
Sustainable Forest Management - 4 roky, kampus Evo
Health Care, Nursing - 3,5 roka, Hämeenlinna
Information and Communication Technology, Robotics - 4 roky, Riihimäki
Information and Communication Technology, Circular Economy - 4 roky, Forssa
Sustainable Urban Design - 4 roky, Riihimäki
Professional Horticulture - 4 roky, Lepaa

*Okrem full-time štúdia na kampusoch, HAMK vyučuje odbor International Business aj kompletne online (part-time), pričom dĺžka štúdia je rovnaká ako pri full-time programe (3,5 roka). Štúdium online je ideálne pre študentov, ktorí popri štúdiu pracujú a chcú mať kvalitné vzdelanie zo zahraničnej univerzity bez toho, aby museli opustiť krajinu, v ktorej momentálne bývajú. Bežný týždeň zahŕňa 1 až 2 dni, kedy prebieha vyučovanie medzi štvrtou a siedmou hodinou popoludní. Toto vyučovanie je viac zamerané na individuálnu a skupinovú prácu a obsahuje menej prednášok ako pri štúdiu na kampuse.

Magisterské štúdium

Sustainable Technologies - Hämeenlinna 
Management in Sustainable Business - online

PODMIENKY PRIJATIA

Bakalárske štúdium:
- ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou (maturitné vysvedčenie je potrebné predložiť najneskôr do konca júla).
- maturita z anglického jazyka
- vypracovanie kreatívneho zadania na odbor Smart and Sustainable Business

Ohlasy študentov na túto univerzitu
 
Naše katalógy si môžete stiahnuť v elektronickej podobe, alebo Vám ich môžeme zaslať bezplatne na Vašu poštovú adresu.
Kontaktujte nás telefonicky alebo prostredníctvom krátkeho formulára, aby sme si na stretnutie s Vami mohli vyhradiť dostatok času.
Akcie, podujatia a novinky do vášho mailboxu
Súhlásim
„Tento súhlas máte právo kedykoľvek odvolať. Takisto máte právo kedykoľvek namietať proti spracúvaniu Vašich osobných údajov na účely priameho marketingu vrátane profilovania.“

Gajova 4 (5. poschodie)
811 09 Bratislava

Tel.: +421 2 5262 2611
  +421 2 5262 2612

info@interstudy.sk