Letná škola vo Fínsku!

Počas jedného týždňa sa mladí ľudia z celého sveta stretne na letnej škole fínskej HAMK, kde pracujú na inšpirujúcich projektoch. Témou tohto ročného týždňa letnej školy je „Udržateľná budúcnosť!“ a úlohou všetkých zapojených je prijať výzvu a vytvoriť riešenia pre lepšiu budúcnosť. Taktiež získate nových kamarátov, cenné skúsenosti a nové vedomosti. Letná škola bude prebiehať v termíne 3-7. júna 2019!

HAMK Summer School 2019 gathers young minds from all over world to work together in inspiring projects for one week. The theme of the week is “Sustainable Future!” Your task is to take the challenge and create solutions.

You will work in an international team and solve tasks given to you - HAMK’s skilled teachers will coach you and at same time help you to learn more about intercultural communications, sustainability, digitalisation and teamwork. During your time at the Summer School, you will also get to know Finnish culture and nature and get a glimpse of Finland´s advanced learning methods. You will be surprised how fun learning can be!

The week’s programme will be focused on sustainability and you will learn by doing how you can affect to the future. We will not put you to sit through lectures, but we will show you how to solve different kinds of problems and tasks together with your team. During the week, you will also learn more about intercultural competence, digital methods, and see how engineering and business can change the word.

HAMK Summer School 2019

During the summer school, you will:

• Achieve a better understanding of sustainability and how to achieve it
  • Fly a drone, code, make a video… solve the problems and learn by doing
  • Improve your team, project and presentation skills and practice your English
  • Be awarded 3 credits (3 ECTS) from Häme University of Applied Sciences
  • Gain memories from beautiful Finland and friends from all around the world

The summer school is for students (over 16 years old) who are interested in Bachelor studies in Finland.

Facts and information:

• Subject: Sustainable Future!
  • Duration: 1 week
  • Dates: 3 June– 7 June 2019
  • Language: English
  • Credits: 3 ECTS
  • Academic level: Bachelor level (suitable also for high school students over 16 years)
  • Prerequisites: Small pre-task/assignment and sufficient conversational English skills
  • Maximum enrolment: Maximum 30 participants. If there are more eligible applicants than available places, the places will be distributed according to first-come, first-served.
  • Accommodation: HAMK does not offer accommodation. We recommend Hostel X for the summer school participants. Other accommodation options can be seen here:
  • Application deadline: 26 April 2019.
  • Location: Häme University of Applied Sciences, Hämeenlinna University Centre (Visamäki campus), Finland
  • Age limit: Over 16 years PLEASE NOTE!  Participants under the age of 18 must be accompanied by a teacher or responsible adult.
  • Underage participants: Participants under 18 years must have a responsible adult (e.g. high school teacher) with them during the whole duration of the summer school. The responsible adult can only have a maximum of five underage participants. If there are any underage participants, the responsible adult will take care of the enrolment and enrol the whole group at the same time. There is no summer school participation fee for the responsible adults, but they need to take care of all of the other costs by themselves.
  • Insurance: For the summer school, you will need to have an extensive travel insurance (covering extra travel expenses and luggage and personal belongings) and health and accidence insurance. HAMK has insured all the participants during the summer school programme, but the insurance does not cover accidents outside of the official program or falling ill.

Fees:

HAMK Summer School 2019 fee: €450 per person

• Classes and tuition fee for the summer school week
  • Lunch during the school days (Monday to Friday)
  • Free time activities including welcome and farewell events, two evening events and one study trip to another HAMK campus
  • Certificate and HAMK Official Transcript of Records for 3 ECTS
  • Possibility to take HAMK’s entrance exam for degree studies (only for eligible applicants)

Accommodation, other meals than lunch, insurance, visa and travelling expenses to and from Finland are not included in the fee.

Timetable:

Monday 3 June:

9.00 Welcome to HAMK Summer School 2019! Start of the school, introductions, weeks’ programme.
10.00 Summer School begins.
12.00 Lunch
15.00 End of the school day.
Evening: Free evening

Tuesday 4 June: Trip to the Forest Campus, Evo!

8.30 Bus leaves from Hämeenlinna
9.30 Arrival at Evo Campus – start for the day: Learning in nature and from nature
12.00 Lunch
Afternoon programme at Evo Campus
Campfire dinner
 Finnish Sauna and swim in the lake
18.00 Leaving back to Hämeenlinna
19.00 Arrival at Hämeenlinna

Wednesday 5 June

9.00 – 15.00 Summer school at Hämeenlinna, including lunch.
Evening: Sightseeing in Hämeenlinna City

Thursday 6 June

9.00 – 15.00 Summer school at Hämeenlinna, including lunch.
Evening: Sports programme in Hämeenlinna

Friday 7 June

9-12 Summer School at Hämeenlinna: Wrap up of the week and final ceremony. Including lunch.
Afternoon: Possibility to take HAMK’s entrance exams (For eligible applicants only)

Contact:

For more information about HAMK Summer School 2019, please contact: summerschool@hamk.fi